Softball Coaches & Officials Hall of Fame

Softball Hall of Fame

Softball Coaches

1985

​Bill Hennessy, Roland-Story


1986

Ed Coughenour, Kingsley-Pierson

Tom McAreavy, Clear Creek


1987

Dick Rasmussen, Ankeny


1988

Ed McNeil, Fort Dodge

Larry Niemeyer, Cedar Rapids Jefferson


1989

Les Hueser, Hubbard


1990

Gary Page, Urbandale


1991

Larry Wiebke, Benton

Jerry Newton, Charles City


1992

Connie Shafer, Pleasant Valley

Howard Dorman, Belmond-Klemme


1993

Bud Legg, Ames

Frank Huston, Ottumwa


1994

Ken Sutton, Marshalltown


1995

Art Wiegand, Dubuque Senior

Keith Brown, Battle Creek-Ida Grove


1996

Bill Lombard, West Lyon

Mike Vint, East Marshall


1997

Mark Larsen, Mount Ayr

Ned Bohach, SCMT


1998

Dennis Johnson, North Scott

Bette Rasmussen, Riceville


1999

Henry Christowski, West Des Moines Dowling

Don Menke, Estherville


2000

Bob Bunting, Lisbon

Steve Schlafke, Adel-DeSoto-Minburn


2001

Rick Dillinger, North Polk

Roger Martin, MFL Mar-Mac


2002

Rick Doran, Iowa City West

David Lee. BCL-UW

Doug Halsted, Rudd-Rockford-Marble Rock


2003

Jim Steiert, West Marshall

Dennis Schuur, Muscatine

Paul Jensen, Forest City


2004

Jeff Cupp, Woodward-Granger

Gary Telford, Ballard Huxley

Randy Platt, Harlan


2005

Steve Saladino, Davenport West

Bob Schulz, Maple Valley-Anton Oto

Dave Therme, Winfield-Mt. Union


2006

Bob Best, Ames

Mike Hampton, Mount Pleasant

Dallas Pals, Meservey Thornton


2007

Joyce Tiarks, Underwood

Larry Heath, Burlington

Gary Wax, Riverside


2008

Jolene Voga, South Hamilton

Jim Flaws, Carlisle


2009

Bob Bradfield, Fairfield

Jay Harms, Oskaloosa

Jack Johnson, Irwin-Kirkman


2010

Dave Hilton, Northeast Hamilton/Webster City

Jim White, Clear Creek-Amana

Gaylen Tann, Waterloo West


2011

Mike Jorgensen, Southeast Webster

Bonnie Adams, South Winn


2012

Merle Jones, Keokuk

Tom Dunn, Mason City Newman


2013

Bryan Alfredson, Woodbury Central, Moville

Bill Mason, Pocahontas Area


2014

Kevin Schuchmann, West Delaware

Roger Roland, Bondurant Farrar


2015

Joy Gross, IKM-Manning, IKM, RCL, Lytton

Danny Jensen, Murray

Chuck Skogerboe, Spirit Lake


2016

Tom Bakey, West Des Moines Valley

Bob Ligouri, Des Moines East


2017

Todd Merical, Johnston

Lyle Hosch, Independence


2018

Jane Becker, Don Bosco

Tom Prince, Sergeant Bluff-Luton


2019

Todd Colt, Akron-Westfield

Jill Hulsing, BMG, Grinnell, MOC-FV

John Begley, Linn Mar, CR LaSalle, Jesup, Solon


2020

Andi Adams, Ft. Dodge, Eldora, Ft. Dodge St. Edmonds

Brian Erbe, Cedar Rapids Jefferson, Cedar Rapids Xavier


2021

Steve Corkrean, Winterset

Kurt Brown, OABCIG


2022

Jan Haugen, Pleasantville

Bob Lape, Oelwein, North Fayette-Valley, North Fayette

Softball Officials

1985

Jack Campbell, Blockton

Art Fish, Maxwell

Harold Foote, Urbandale


1986

Lee Gilmore, Linden

Cecil Harris, Latimer


1987

Lowell Fullmer, Wall Lake

Ray Hamand, Cedar Rapids


1988

Ralph Hibbs, Leon

Paul Trost, Churdan


1989

Lloyd Johnson, Dallas Center

Arnold Espe, Cedar Rapids


1990

W.A. (Connie) Goodman. Fort Dodge

Ray Smalling, Ames


1991

Dick Wagner, Burlington


1992

Everett Brinkley, Corydon

Bill Prochaska, Fayette


1993

Larry Faust, Wall Lake

Dale Henricks, Story City


1995

Gary Naylor, Ankeny

George Tracy, Ankeny


1996

Rich Hanson, Clear Lake

Dick Legg, Griswold


1997

C. J. Whitey Loerwald, LeGrand

Jerry Wetzel, Indianola


1998

Fred Burns, Oran


1999

Dale Schreurs, Des Moines


2000

Neal Schoepke, Indianola

Jim Ahrens, Clear Lake


2001

Darrell Brand, Montezuma

Dale Petersen, Exira


2002

Frank Altman, Nora Springs

Duane Nielsen, Latimer


2003

Mike Dick, Urbandale

Bud Legg, Ames


2004

Craig Snider, Osage

Tim Esbeck, Clear Lake


2005

Bill Clark, Sioux City

Stan Wisnieski, Sioux City

Jack Smith, Gilman

Dave Lansing, West Des Moines

Don Foley, Ames


2006

Ken Miller, Burlington


2007

Phil Kudron

Bob Hathaway

Monte Rollins


2008

Duane Tarrence, Burlington

Jeff Tank, Muscatine


2009

Eric Hultquist

Al Heim

Terry Carson, Fort Dodge


2010

Deb Recharz

Stan Rupe

Ron Gilliland, Adel


2011

Jim Urban

Jim Doyle, Emmerson


2013

Lannie Miller, Wall Lake

Steve Trost, Wall Lake

Dennis Peppmeier

Brian Lorber


2014

Frank Olson, West Union

Jack Lynch, Lawler


2015

Stan Siebke, Urbandale

Steve Moon, Denver


2016

Cathy Creighton, Urbandale

Mark Amadeo, Urbandale


2017

Dewey Hupke, Independence

Dan Hill, New London


2018

Pat Pacha

Roger Menke


2019

Mike Crozier, Northwood

Connie Baack, Homestead

Steve McCann, Creston


2020

Gary Wax, Macedonia

Greg Buster, Muscatine

Kirk Park, Wyoming


2021

Myron Jack, Victor

Randy Morris, Nashua


2022

Alan Hermson, Manchester

Mark Brighton, Marcus